Poradňa

V poradni sa dočítate množstvo zaujímavých informácií o ponúkaných parfumoch, užívateľských otázkach a spolupráci s nami.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Čo je vlastne parfum? Parfum je éterický olej zmiešaný v určitom pomere s alkoholom / používa sa špeciálny parfumový alkohol/. Pomer je 18–20% oleja a zbytok je alkohol.

Éterické oleje /alebo parfumový koncentrát/ Oleje sa vyrábajú vo Francúzsku a keďže na recept nie je možne podať patent, je možné ho vyrobiť. V Každom oleji je zastúpený prírodný olej z Ružovej vody / tento olej je nesmierne drahý/ plus jednotlivé zložky – esencie, väčšinou sa používajú oveľa lacnejšie syntetické ako prírodné, keďže sú oveľa lacnejšie.

Prečo sa zmení farba ale aj vôňa? Prirodzenou vlastnosťou parfumov je zrenie. Áno, tak ako o víne platím čím staršie , tým lepšie – to isté platí aj o parfumoch. Vysvetlenie je jednoduché, ak parfum začnete používať – dostáva sa do neho každým stlačením pumpičky vzduch a „zrenie podporuje aj svetlo tým parfum „zreje“. Je to prirodzená vlastnosť parfumov, nezáleží či je to parfum za 10, 50 alebo 100€ , každý parfum – okrem tým čisto „syntetických“ reaguje na vzduch aj svetlo. Podľa zloženia parfumov – ich zloziek prirodzene sa mení aj farba parfumu.

Zmení parfum časom vôňu? ÁNO aj NIE – zo skúsenosti vieme, že ak zákazník používa parfum pomaly a dlhší čas tak parfum nemení veľmi vôňu ale intenzitu . Parfum, tým že dozrieva – viac sa spája alkohol z olejmi a vychádza na povrch jeho intenzívnejšia vôňa. Vo všeobecnosti je ale pravidlom, čím viac parfum používate a máte ho menej vo flakóne tým je jeho intenzita silnejšia.

Pozor na prezrievanie! Parfum ak je starý tak prezreje – oleje „prerazia“ alkohol , parfum bude hustejší a vôňa sa zmení až na nepríjemnú a s pôvodnou vôňou už nemá nič spoločné. Ale tohto sa báť netreba, parfum vydrží aj 3–5 rokov.

Ako môžem proces dozrievania parfumu urýchliť? No tým že sa častejšie používa a je vystavený svetlu.

Riedenie parfumov? Občas dostaneme aj takúto otázku – NIE, samozrejme že parfumy sa nedajú len tak riediť – Parfumy vždy obsahujú 18–20% éterických olejov. Nie je možné ich dodatočne riediť vodou ani ničím podobným. Skúste pridať trošku vody do parfumu a uvidíte čo sa stane. Parfum Vám ostane mliečny.

Je možné objednávať parfumy od Vás a následne ich ďalej predávať vo vlastnom obchodíku, popri inej činnosti?
Áno, môžete nakupovať parfumy za veľkoobchodné ceny a následne ich predávať vo vašom obchode.

Jedná sa o čapované parfumy?
Áno parfumy sa nalievajú do flakónov, ktoré si môžete sami dopĺňať.

Chcem si objednať ale nejako mi to nejde vložiť do tašky.
Tovar sa vkladá kliknutím na ikonku „nákupnej tašky“.

Kedy platím poštovné? Odpoveď TU

Kedy je poštovné zadarmo? Odpoveď TU

Sú to originály?
Parfumy sú vyrobené podľa francúzskych receptov čo zaručuje rovnakú vôňu (čo znamená, že nespoznáte rozdiel vo vôni, len v cene). To je princíp nášho predaja.

O PARFÉMOCH

Čo je to parfém, toaletná a kolínská voda?

Parfém obsahuje 15 až 30% vonnej kompozície, toaletný parfém, alebo Eau de parfum 8 až 15% kompozície, toaletná voda, alebo Eau de toilette 4 až 8% kompozície v koncentrovanom liehu. Kolínská voda (Eau de cologne) obsahuje 3 až 5% kompozície v zriedenom, často 70%-tnom liehu (obsahuje 70% ethanolu).

Ako si vybrať správny parfém?

Predovšetkým podľa vlastného vkusu. Nikdy nevyberáme vôňu podľa „vzorky“ pripraveného aplikáciou parfému, alebo podobného výrobku napr. na vatový tampón alebo do krytu spreja, ktorý je potom dlhšiu dobu vystavený voľne na vzduchu. Takáto „vzorka“ vône neodpovedá vône výrobku v uzavretom obale. Parfumérie ktoré majú vzorky na vatičkách odporúčame obchádzať!

Odborníci sa zhodujú v tom, že vôňu by sme mali vždy skúšať na vlastnej pokožke. V žiadnom prípade nestačí privoňať si k testovaciemu papieriku alebo flakónu! Najlepšie je vraj parfém aplikovať na zápästie z dostatočnej vzdialenosti a po chvíli, keď vôňa trochu vyprchá, privoňať si len raz – dlho a zhlboka. Mali by sme počkať aspoň dvadsať minút, v ideálnom prípade až hodinu, aby sa uvoľnili všetky jej tóny.

Nikdy nepoužívajte viacero parfumov zároveň, pretože každý je sám osebe harmonický celok. Keď sa navoňavkujete viacerými parfémami, poruší sa charakter jednotlivých vôní a výsledok môže vyznieť veľmi nepríjemne.

Je pravda, že rovnaký parfém má na každom inú vôňu?

Áno, je to pravda. Každý človek má svoju vlastnú špecifickú vôňu. Závisí to na vlastnostiach jeho pokožky, spôsobu výživy a životných zvyklostí. Parfém, ktorý u jedného používateľa vône veľmi príjemne, môže na pokožke iného používateľa pôsobiť úplne odlišne.

Mení sa vôňa parfému, keď používateľ zje ostro korenené jedlo?

Vôňa parfému sa nemení, mení sa však vôňa pokožky, ktorá vyžaruje vôňu metabolické premeny požitého pokrmu. Tato zmena je príčinou toho, prečo v komplexe s voňou parfému vyznieva celkový dojem odlišný od vône parfému samotného.

Môže parfém ovplyvniť náladu?

Áno, veľmi. Vôňa pôsobí bezprostredne na psychickú rovnováhu. Príjemná vôňa dokáže veľmi rýchle zlepšiť náladu, ale naopak, prenikavá, veľmi intenzívni vôňa znekľudňuje a môže vyvolať i určité potiaže.

Existujú erotizujúce parfémy?

V zásade nie, aspoň nie v zmysle bezprostredne pôsobiaceho afrodiziaka. Ale príjemná vôňa, ktorú používa objekt Vášho záujmu, pôsobí cez to dráždivo. Čím je však vôňa sviežejšia alebo ovocnejšia, tým sú tzv. dráždivé účinky menšíe.

Existujú pravidlá, ako sa má parfém používať?

Áno. Parfém nikdy nesmie „tyranizovať“ okolie. Tu viacej než niekde inde platí zásada, že menej je vždy viacej. Behom dna je žiaduce používať ľahšie parfumované vody. Je vhodné voliť vône tak isto s ohľadom na roční období. Pre teplé letné dni sú ako stvorené svieže kvetinové, prípadne citrusové vône a ich mnohé modifikácie. V chladných ročných obdobiach sa uplatní skôr ťažšie balzamické i orientálne typy vôní. To samozrejme nemá byť železným pravidlom. Výber vonné garderóby každej ženy sa riadi jej osobným vkusom a spôsobom života.

Prečo sa nemá súčasne používať viacej rôznych vôní?

Každý parfém je jedným harmonickým celkom. Použije sa súčasne iný a odlišný intenzívne vôniaci prípravok, dochádza často k disharmónii, ktorá vo svojom komplexe môže vyvolať nepríjemný dojem.

Ako a kde sa má parfém „nosiť“?

Je to predovšetkým otázka koncentrácie. Použije sa ona zaužívaná kvapka nanesená za ušným lalôčikom, je tím spravidla chápaný parfém. Všeobecne sa parfém nanáša na miesta, kde je pod pokožkou najviac krvných vlásočníc, tj. do lakťovéj jamky , ale i do podkolenia – do miest, kde je pokožka najteplejšia a kde sa vôňa parfému plno rozvinie. Parfém sa tiež nanáša na vlasy, tesne nad pokožku hlavy. Mimoriadne dobre vyniká parfém na odevoch z prírodných materiálov a na kožušinách, nedoporučuje sa však nanášať jej napr. na biele a svetlé odevné súčasti, obzvlášť nie na prírodný hodváb.

Ako dlho je parfém použiteľný a ako sa pozná, že práve teraz v poriadku?

Nie je flakón s používaným parfémom vystavený účinku denného svetla a teplotám vyšším ako asi 20°C, vydrží 2 roky i viacej. Parfém, ktorého farba sa mení, väčšinou na tmavší odtieň a okolo jeho uzáveru sa usadzuje pryskyricový prstenec, je spravidla starý. Aj kyslá a pryskyricová vôňa signalizuje, že parfém má svoju dobu použiteľnosti už za sebou.

Kam ho nanášať?

Vône sa najintenzívnejšie rozvíjajú na bodoch, kde sa dá nahmatať pulz. Najteplejšie a najväčšmi prekrvené sú – vnútorná strana zápästia, kolien a členkov, lakťová jamka, ušný lalôčik, hrdlová jamka, oblasť kľúčnych kostí. Ideálne je parfém použiť hneď po osprchovaní, veľmi efektné je nastriekať si ho na čerstvo umyté vlasy. Alkohol sa z nich po chvíli odparí a na vlasoch ostanú iba vonné oleje, takže sa nevysušia. Vône sa dobre držia na vlne, hodvábe a iných prírodných materiáloch, ale nezabúdajte, že parfém môže na vašom odeve zanechať škvrny.

Menej je dakedy viac!

Parfém používame na to, aby sme zdôraznili svoju osobnosť, a nie odstrašili všetkých naokolo. Ideálne je mať ich niekoľko a voliť si z nich podľa ročného obdobia, príležitosti, veku a dennej hodiny. V lete sú vítané svieže citrusové vône, v zime si môžeme dovoliť aj niečo zmyselnejšie. Podobne je to aj s výberom parfému na bežné denné použitie a večerné príležitosti.

Ako si vybrať správnu vôňu?

Zjednodušený výber podľa slnečného znamenia alebo podľa iného kľúča nás väčšinou sklame. Každý z nás má svoj neopakovateľný štýl, ktorý vyjadruje našu osobnosť a vôňa by ho mala dotvárať. Pre každého je vhodná iná vôňa, sme rozdielni a na každom z nás vonia rovnaký parfum inak. Je to ovplyvnené osobnou vôňou tela, ktorá sa z času na čas, vďaka hormonálnym zmenám, mení. táto vôňa môže byť ovplyvňovaná aj inými faktormi, napríklad zložením stravy, ročným obdobím, dennou dobou a príležitosťou, pri ktorej vôňu používame, hrá pri výbere veľkú úlohu. Na deň volíme radšej slabšiu koncentráciu a ľahké, svieže citrusové, ovocné a kvetinové vône, ktoré sú príjemnejšie tiež v letnom období. V zimnom období a na večerné príležitosti sa naopak môžeme zahaliť do intenzívnejších, sladších či korenistých, tajomných orientálnych vôní. Veľkú úlohu pri výbere hrá tiež tvar a farba flakónu, pretože aj naše oči nakupujú!

Pri výbere vône sa radšej neponáhľajte…

Vôňu vždy skúšame priamo na pokožeu, na mieste, kde nemáme žiadny iný parfum, najlepšie na vnútornej strane zápästia. Vôňa sa rozvinie asi po 15 – 20 minútach. Nie je vhodné skúšať viac než 2–3 vône po sebe, náš nos ich potom nie je schopný rozoznávať. Správne vybraná vôňa môže ovplyvniť dokonca našu náladu. Príjemná vôňa ju dokáže veľmi rýchlo zlepšiť, ale aj naopak, vôňa, ktorá nám nesadne nás znepokojuje a môže vyvolať aj určité tažkosti. Preto sa pri výbere parfumu neponáhľajte a doprajte si dostatok času, aby ste sa s vôňou dokonale zoznámili.

Vedeli ste, že…?

  • čuchový zmysel je najslabší ráno a je asi tisíckrát silnejší než chuť, vekom však slabne
  • vône umocňujú naše vnímanie a dokresľujú význam všetkých ostatných zmyslov
  • ženy majú lepší čuch než muži
  • nefajčiari sú na vône oveľa citlivejší než fajčiari
  • ak vystihne žena práve tú vôňu, ktorú muž obľubuje, zvýši sa jeho pripravenosť flirtovať až štvornásobne.
  • ak má žena správny parfum, muž sa na ňu pozerá dvakrát dlhšie ako s nesprávnym.
  • šanca, že ju osloví, stúpne na 78 percent.
  • pozitívny pocit viazať sa na konkrétnu ženu stúpne účinkom správneho parfému až o neuveriteľných 240 percent.
  • „veľké nosy“ – to sú odborníci na prípravu parfumov na celom svete. Dokopy ich je asi pätnásť. Rozlíšia tristo až štyristo vôní, obyčajný človek rozpozná naraz iba tri či štyri